понеділок, 22 жовтня 2018 р.

Дитяча лайка: звідки вона береться та як на неї реагувати

Мова не тільки відображає свідомість, але й формує її.

Під впливом фільмів і програм, які прагнуть вразити й розважити будь-яким способом, ми отримуємо стійкий імунітет до цих висловів. Фактично, нам нерідко доводиться чути від школярів «триповерхові» висловлювання у шкільних коридорах, їдальнях та на дитячих майданчиках.
Чому ж діти використовують брутальні слова? 
Їх приваблює емоційність, із якою ці слова вимовляють дорослі. Так звані нецензурні вислови рано чи пізно з’являються у лексиконі кожного. Щоправда, діти часто не розуміють, що ці слова означають.  Від людини, котра лається, буквально пашить безмежною самовпевненістю, її жести виразні, навколо неї виникає певне хвилювання та напруження. Вимовленні таким чином слова почують усі, хто поряд. Згодом це стане способом привертання уваги. 
Лайка вважається «ознакою дорослості». 
Річ у тім, що вживання таких слів – один зі шляхів утвердження незалежності, порушення табу. Не дивно, що у суспільстві, де цінують доросле життя та незалежність, вік тих, хто вживає лайливі слова й вульгаризми, знижується. До того ж, власні спостереження та виховні бесіди батьків наводять дитину на думку, що вміння вставити у свою мову міцне слівце є однією з ознак дорослості. Якщо батьки говорять, що вживати такі слова можна тільки дорослим, то, відповідно, дитина, прагнучи у всьому бути схожою на старших, свідомо вживатиме заборонені вислови у своєму мовлення. Помітивши, що лайка шокує, діти починають використовувати нецензурні вислови, щоб розізлити і подражнити. 
Помста. 
На жаль, лихослів’я та вульгаризми – це звички, які легко набути, та від яких буває важко позбутися. Деякі люди використовують усім відомі односкладові вкрай нецензурні слова з тою ж самою метою, що й «ну» чи «ви знаєте».
Про що свідчить уживання «брудних» слів? Коли вони використовуються нечасто, то виражають емоції, для яких людина не знаходить коректних відповідників. Лайка та вульгаризми, як очікується, вражають і передаються відразу та презирство. Коли нецензурні слова використовуються часто, складається враження, що особа, яка їх вживає, погрожує чи залякує. Щоправда, для надто великої кількості людей лайливі слова та вульгаризми втратили своє початкове значення стали хібо що символами, за допомогою яких виражають думки та почуття на будь-якому, навітьна найпримітивнішому рівні.
Що ж робити? 
 Стежити за власною мовою. Для попередження раннього вживання дитиною лайки дорослим необхідно дбати про культуру свого мовлення. Багато дорослих, вихованих людей, коли перебувають у стані афекту, вимовляють уголос усе, що вони думають про власні розумові здібності та про ту справу, якою займаються. 
 Підліткам потрібно пояснити, що люди вживають такі слова лише у крайньому випадку, коли від відчаю їм уже бракує сил і слів. Учитель може запропонувати класу використовувати замість нецензурних слів назви динозаврів, квітів чи овочів. 
 Можна обізвати однокласника, який наступив на ногу, диплококом чи кактусом. Це прозвучить так само емоційно, але менш брутально.
 Якщо ж дитина цікавиться значенням певного нецензурного слова, не варто тікати від відповіді. Можна сказати, наприклад, що так говорять люди нестримані та невиховані, коли хочуть образити чи розізлити іншу людину. Це пояснення, звісно, підійде у тому випадку, якщо дитина почула лайку не від вас. Якщо ж вона піймала на слові вас, слід вибачитися, сказати, що, на жаль, вам не вдалося стриматися, ви вчинили погано. Дайте їй зрозуміти, що щиро шкодуєте, та надалі, звичайно, постараєтесь опанувати себе. У такому випадку виховання доведеться починати із себе. 
Лайливі слова у дитини викликають подив у багатьох молодих батьків, адже вони ретельно стежать за своєю мовою, і вважають неприйнятними у сім’ї подібні висловлювання. Джерел поповнення лексикону дитини дуже багато : школа, телевізор, вулиця, інші дорослі. Маленька дитина швидко і легко засвоює нецензурну лексику та брутальні слова, особливо якщо ті супроводжуються емоційними проявами, наприклад, мімікою і жестами. У цьому сенсі діти нічим не відрізняються від дорослих, чию увагу привертають яскраві незвичайні люди і їхні висловлювання. Викорінити шкідливі звички у дитини не вдасться за один день, проте зробити це можна делікатно і без тиску.
Підтримуйте в родині доброзичливі відносини, оскільки взаєморозуміння і тепла атмосфера є тим середовищем, в якому ненормативна лексика не потрібна.

Немає коментарів:

Дописати коментар